iPhone için biber gazı püskürtme aparatı geliştirildi

İsviçreli bir firma, kişisel koruma için cep tefelonlarını biber gazlı bir savunma silahına dönüştürdü.


ABD ve Avrupa'da özellikle kadınlardan yoğun talep gören cihaz, kırmızı acı biber özü (oleorezin) ile saldırganı pişman ediyor. Genellikle polis ve güvenlik birimlerinin göstericilere müdahale için kullandığı biber gazları, yeni tasarlanan cihazla IPhone 4/4S telefonlarını adeta acı veren birer savunma silahına çevirdi.

362380610109400279

Kadınların daha çok tacizlere karşı tercih ettiği cep telefonu için tasarlanan biber gazı aparatı, özel sert plastikten imal edildi. Kırmızı acı biber özü (oleorezin) bulunun tüpleri kolayca takıp, cep telefonunu savunma silahına çeviren tasarımı taşıyabilmek için Ateşli Silahlar Kimlik Kartı (FID) alınması şart.

Uyarılara dikkat

Cihazın İsviçreli üreticileri, savunma amaçlı ürünün asla bir oyuncak olmadığını vurgulayarak, çocuklardan uzak tutulması gerektiğini hatırlattı. Şehir hayatındaki riskler göz önüne alınarak üretilen cep telefonlu biber gazı cihazı ile kırsal alanlarda da özellikle ayı gibi yabani hayvanların saldırısında korunulabileceği ifade edildi. Çocukların telefonla oynama merakına işaret eden yetkililer, ailelerden, savunma silahına dönüştürdükleri telefonlarını onlardan uzak tutması için tedbir almalarını istedi. Ayrıca, şaka niyetiyle de söz konusu cihazın kullanmaması gerektiğinin de akılda tutulması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Cihan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder