Görünmez Merhem

ABD'li bilim insanları, uzaktan kumandalı, biyolojik olarak parçalanabilen ve enerji barındıran elektronik ilaçlar üzerindeki deneylerini sürdürüyor.

 1369666496_100_gorunmez-merhem

Yaraya yerleştirilecek elektronik ilaçlar, geleneksel ilaçlara dayanıklı bakterileri ısı yayarak öldürecek ve daha sonra eriyerek iz bırakmadan yok olacak.

Çalışmalar şimdilik gerçeğe çok yakın görünmese de fareler üzerinde yapılan deneyler olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Illinois Üniversitesi tarafından geliştirilen ‘çözünebilir elektronikler’, belli bir bölgede tedavi amaçlı kullanıldıktan sonra eriyerek yok olacak.

Çözünebilir elektronik ilaçlar, sinirlerin çalıştırılması, kemik büyümesi, yaraların tedavi edilmesi, ilaçların vücutta taşınmasında rol alacağı gibi antinbiyotik görevi de görecek.

Deneylerle ilgili konuşan John Rogers, “Her türlü tedavi yönteminde, cihaz tedavi için belirlenen zaman ölçeğinde faaliyet gösterecek” dedi.

Geçtiğimiz yıl suda çözünebilen, silikon tabanlı akım geliştirirken, bu yıl beyne enjekte edilebilen ‘küçük LED’ ışıkları geliştiren Rogers ve ekibi, şimdi 100 farenin derisi altına yerleştirdikleri ‘elektronik ilacı’ kızılötesi kamerayla gözlemliyor.

Gelecekte, biyolojik uyumlu elektronik sistemlerin birçok alanda kullanılabileceği düşünülüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder