3D yazıcı ile yapılan bir işlem ise bir bebeğin hayatını kurtardı.

Teknolojinin gelişmesi inanılmaz olaylara gebe olmaya devam ediyor. Son zamanların popüler teknolojisi 3D yazıcılar oldu. 3D yazıcılar ile silahtan yiyeceğe her türlü baskıyı gördük.

Şimdi 3D yazıcı ile yapılan bir işlem ise bir bebeğin hayatını kurtardı diyebiliriz. Amerika'nın Ohio kentinde yaşayan Kaiba Gionfriddo adlı 20 aylık bir bebek, doğuştan gelen solunum borusu bozukluğu nedeniyle defalarca hastanelik oldu. Daha sonra Michigan Üniversitesi doktorları ABD ilaç denetleme kurumu FDA'den alınan özel bir izinle Kaiba'ya 3D baskı teknolojisi ile hazırlanan özel bir tüp yerleştirdiler. Bu tüp, özel bir biyopolimerden yapıldı ve 3 yıl içinde kendi kendine eriyerek kaybolacak. Bu zaman içinde bebeğin soluk borusu sağlıklı bir biçimde gelişecek. 1 yıl süren rutin takipler sonucunda bebek hiçbir solunum sorunu yaşamadı.

Doktorlar bu tip vakalarda genelde el yapımı malzemeler kullanıldığını ancak bunların hatalı yada uyumsuz olması nedeniyle tedavide sorun yaşadıklarını belirtti. 3D baskı ile bu tarz sorunlar yaşanmıyor.

Teknolojioku: Hayat kurtaran 3D teknolojisi!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder